K čemu vede uzavření neexkluzivní (nevýhradní) smlouvy

05.06.2018

K čemu vede uzavření neexkluzivní (nevýhradní) smlouvy na prodej nemovitosti s více realitními makléři (RK)?

1/ Pokud bude makléř "cítit", že mu obchodní případ prodá konkurence, bude prodávajícího nutit k co nejrychlejšímu prodeji a tím i nižší ceně za nemovitost. Nebude tak prvotně hájit zájmy klienta, ale své, tedy uskutečnit co nejrychleji prodej, a to i za podstatně nižší cenu, než které by bylo možné dosáhnout v rámci exkluzivní smlouvy a spolupráce.

2/ Každá z realitek může - bude nemovitost nabízet za různých podmínek, a hlavně i za velmi odlišnou cenu. Tím dochází k poklesu prodejní ceny nemovitosti, no a případný zájemce může získat dojem, že o nemovitost není zájem, že tu něco "nehraje".

3/ S větším počtem makléřů (RK) klesá také motivace a úsilí, které každý z nich při prodeji vynaloží, protože makléře (RK) stále trápí otázka "prodám to vůbec já?"

3/ Nižší budou rovněž výdaje investované makléřem (RK) do nabídky nemovitosti, tedy reklamy a marketingu - nemá jistotu, že se mu náklady nejistým prodejem vrátí.

4/ Nižší bude rovněž i pracovní výkon a nasazení makléře (RK) v činnosti pro uskutečnění prodeje nemovitosti, neboť nebude mít jistotu, zda ho v případném finále "nepředběhne o třeba 5 minut" jiný makléř (RK).

5/ Majitel nemovitostí bude stále čelit a možná pak už i věřit nereálným slibům některých makléřů (RK), oproti menšině těch solidních makléřů (RK), kteří beztak o nemovitost prodávanou neexkluzivně nebudou mít ani zájem.

6/ No a například při prodeji atraktivnější nemovitosti a větším množstvím makléřů (RK) už i sám majitel prodávané nemovitosti ztratí velmi brzy přehled, jaký makléř (RK) mu vlastně kdy volal, co po něm chtěl, co mu říkal, na čem se dohodli a kdy a kdo a s kým vlastně přijde na další prohlídku jeho prodávané nemovitosti.